1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. חדרי ילדים ונוער
  4. עיצוב חדרי ילדים: איך לעצב חדר משותף לבן ולבת?

עיצוב חדרי ילדים: איך לעצב חדר משותף לבן ולבת?

עיצוב חדר לשני ילדים הוא משימה לא פשוטה ובייחוד כשמדובר בבן ובבת. אז איך תצרו חלל הרמוני ונעים לשניהם? אילו גוונים יתאימו לחדר שכזה ומהו הסידור האידיאלי שייתן תחושה של גודל ומרחב?

מאת שלומית סאם - אקרמן | צילום יח''צ | 10.6.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
חדרי הבית שהפכו עם השנים יותר ויותר קטנים מהווים אתגר לא פשוט לבאים לעצב חדר ילדים ובייחוד כשמדובר בחדר לשניים.
חדרי ילדים לרוב מכילים את אותם האלמנטים- מיטה, ארון, כוננית לספרים ומשחקים, שולחן כתיבה ולעתים גם טלוויזיה ומחשב. אולם, כשמדובר בחדר לשניים הכמות מוכפלת מה שמצריך חשיבה מקדימה היכן למקם כל רהיט, באילו מידות לתכנן אותו ובאיזה עיצוב לבחור לכל ילד.' class="image-preview" href="javascript:void(0);">צבעי היסוד- אדום, כחול, ירוק, צהוב הם מטבעם צבעים המתאים לחדר שכזה והם צבעים נהדרים להכנסת חיים וצבע. חדר ילדים משותף של

' title='צבעי היסוד- אדום, כחול, ירוק, צהוב הם מטבעם צבעים המתאים לחדר שכזה והם צבעים נהדרים להכנסת חיים וצבע. חדר ילדים משותף של 'יו יו ילדים'

'>צבעי היסוד- אדום, כחול, ירוק, צהוב הם מטבעם צבעים המתאים לחדר שכזה והם צבעים נהדרים להכנסת חיים וצבע. חדר ילדים משותף של 'יו יו ילדים'' class="images-link adr-new-target" target="_blank"> 


נעזרנו ביפעה רותם - השמשוני בעלת חנות הבוטיק "יו-יו ילדים" המתמחה בעיצוב חדרי תינוקות ילדים ונוער ובמילי עשור, מבעלי רשת "האוס אין" לעיצוב חדרי ילדים ונוער, כדי לנסח עבורכם את כל הדגשים אליהם צריך לשים לב בעת עיצוב חדר משותף לשני ילדים:

עיצוב


עולם המושגים של בנים ובנות הוא מאוד שונה בייחוד בגילאים הנמוכים ולכן קצת קשה למזג לחלל אחד עיצובים של נסיכות בורוד יחד עם ספיידרמן ושאר גיבורי העל. ולכן, המפתח ליצירת חלל הרמוני המשותף לבן ולבת הוא גודל החלל. במידה וקיים חלל גדול, ניתן ליצור שתי פינות נפרדות ובכך להעניק לכל ילד את הפרטיות הנדרשת וגם את הסגנון העיצובי המועדף עליו. אולם, כאשר כן קיימת הגבלת מרחב ניתן ליצור עיצוב משולב, לפיו הריהוט הבסיסי יהיה נייטרלי, בגווני יוניסקס כמו שמנת או לבן בקווים ישרים כשההבדלה בין המינים תהיה באמצעות אביזרים משלימים כמו מצעים, מדבקות קיר, תמונות, ידיות, מדפים וכדומה. באופן כללי, צבעי היסוד- אדום, כחול, ירוק, צהוב הם מטבעם צבעים המתאים לחדר שכזה והם צבעים נהדרים להכנסת חיים וצבע.

מומלץ לסדר את המיטות בצורת רמומלץ לסדר את המיטות בצורת ר' על מנת ליצור חלל יותר נוח למעבר ולמשחק. חדר ילדים לילד וילדה בעיצוב 'יו יו ילדים'  

מיטות


כאשר החדר הוא קטן מומלץ למקם את שתי המיטות בצורת "ר" ולא האחת מול השנייה וזאת על מנת ליצור חלל פתוח ונוח למעבר ולמשחק. כאשר גם שולחן כתיבה אמור להיכנס לחדר, מומלץ ללכת על מיטת קומתיים אשר ניתנת להפרדה לשתי מיטות שונות וכך בעתיד יוכלו לשמש כרהיט עצמאי בשני חדרים נפרדים.

שולחנות כתיבה


לחדר הכולל שני ילדים מומלץ להציב שולחן באורך של 1.60 מ´ לפחות שזהו האורך הסטנדרטי להושבה של שני ילדים האחד ליד השני בנוחות. עדיף להימנע משולחנות המכילים יחידת מגירות בשני הצדדים שכן הן תופסות מקום ויוצרות מראה מעט עמוס ולא מרווח. כחלופה, ניתן להציב יחידת מגירות אחת באמצע שתהווה גם מקום אחסון וגם חציצה בין שני הילדים. כתוספת ניתן להציב מעל כל שולחן כוורת קטנה לספרים שרצוי שתהיה באורך של 20 ס"מ פחות מן השולחן, כלומר או כוורת אחת ארוכה באורך של 1.40 מ´ או שתיים קטנות באורך של 60 ס"מ כל אחת.

מעקה המיטה, התמונות, הטפט, ידיות הארון-לכולם יש את היכולת לעשות את ההבדלה בין הילד לילדה. חדר ילדים משותף בצבעוניות עליזה בעיצוב מעקה המיטה, התמונות, הטפט, ידיות הארון-לכולם יש את היכולת לעשות את ההבדלה בין הילד לילדה. חדר ילדים משותף בצבעוניות עליזה בעיצוב 'יו יו ילדים' 

ארונות


כדי שיכיל מספיק מקום לאחסון בגדים ופריטים של שני ילדים, על ארון הבגדים להיות באורך של 1.70 מ´ לפחות ורצוי שיהיה בנוי משתי דלתות עם הכפלת תכולה. הארון הוא אחד המקומות בהם יש להקפיד על פרטיות הילדים ועל כן חשוב ליצור חלוקה שווה ונוחה. מבחינת עיצוב הארון, מומלץ לבחור עיצוב נקי ככל האפשר, עם קווים נקיים ללא עיטורים ואת ההבדלה בין שני המינים לעשות באמצעות הידיות או על ידי אלמנט עיצובי כלשהו המודבק על הארון. כמו כן, ארון נמוך המותאם לפרופורציות והגדלים של שאר רהיטי החדר ייצור תחושה טובה יותר של מרחב וגודל.

מומלץ לבחור בריהוט בסיס נייטרלי גם בגוון וגם בעיצוב, ולשחק בצבעוניות עם אביזרי העיצוב המשלימים ופריטי הטקסטיל. חדר ילדים בעיצוב האוס אין (צילום: יחמומלץ לבחור בריהוט בסיס נייטרלי גם בגוון וגם בעיצוב, ולשחק בצבעוניות עם אביזרי העיצוב המשלימים ופריטי הטקסטיל. חדר ילדים בעיצוב האוס אין (צילום: יח'צ) 

צבע לקירות


בעיני ניבה יחיאב, מנהלת עיצוב טמבור, כשבאים לעצב את חדר ילדים פחות משנה מין הילדים, אלא יותר האופי של כל אחד מהם. "חשוב לייצר באמצעות העיצוב שפה ברורה ולהגדיר מהי הטריטוריה של כל ילד ומהם האזורים המשותפים", מסבירה יחיאב, "וכשמדובר בשפה ברורה- צבע הוא הכלי המרכזי לכך".
יחיאב מוסיפה כי אם הילדים בגיל בו ניתן לתקשר איתם, יש לתת לכל אחד מהם את האפשרות לבחור את הצבע לחלק ´שלו´ בחדר. כשרואים מה כל אחד בחר מחליטים מה יהיה הגוון שמחבר בין שניהם.
אם הילדים צעירים מאוד ועדיין לא מדברים בעד עצמם, אפשר להסתמך על ההתרשמות שלנו כהורים מכל אחד מהם, ולתת לכל חלק ביטוי הולם.
כך למשל, אם נבחרו שני גוונים חזקים ושונים זה מזה, כמו כתום וירוק, אפשר לבחור בגוון שמנת ניטראלי או להוסיף גוון שלישי כגון תכלת או סגלגל.
לאזורים המשותפים אפשר גם להכניס אפקט מדליק, כמו קיר צבוע בצבע מגנטי שיכול לתפקד כלוח המודעות של החדר.

חשוב לייצר באמצעות העיצוב שפה ברורה ולהגדיר מהי הטריטוריה של כל ילד ומהם האזורים המשותפים. עיצוב בצבע של חברת טמבור (צילום: יחחשוב לייצר באמצעות העיצוב שפה ברורה ולהגדיר מהי הטריטוריה של כל ילד ומהם האזורים המשותפים. עיצוב בצבע של חברת טמבור (צילום: יח'צ) 

אביזרים משלימים


כאמור, כשמעצבים חדר משותף לבן ולבת, עדיף שהריהוט הבסיסי יהיה נייטרלי גם בגוון וגם בעיצוב, אך כדי לתת טאצ´ יותר אישי בחדר ניתן לשחק עם אביזרי עיצוב משלימים או פריטי טקסטיל למיניהם. לדוגמא, מעקה הבטיחות של המיטה יכול להיות בצבע שונה, מעצורי הספרים שעל המדפים, מגירות השולחן או אפילו מצעי המיטה, כריות הנוי או הוילונות- כולם משדרגים את החדר ומעניקים לו אישיות משלו וכן יוצרים את ההפרדה המתבקשת בין המינים.

> למידע נוסף בנושא עיצוב חדרי ילדים לחצו כאן

תגובות לכתבה

חזור מעלה