1. הדירה
  2. המדריך לשיפוץ הבית
  3. מאיפה מתחילים?
  4. איך לתכנן את הבית בהתאם לכיווני האוויר

איך לתכנן את הבית בהתאם לכיווני האוויר

בלי אור טבעי נהיה פחות מאושרים, בלי אוורור נהיה יותר חולים ובלי חימום פסיבי נשלם יותר חשמל ונזהם יותר את הסביבה. כיווני אוויר ואור הם בעלי חשיבות מכרעת על שגרת החיים שלנו. חשוב לתכנן את הבית בהתאם!

מאת: עמי רוחקס דומבה | 13.2.2012

מבצעים ועודפים ישירות למייל - הירשמו עכשיו
רק בגלל הרוח
לא רק על איכות החיים, הבריאות והחשמל. לפי שיטת הפנג שואי כיווני אוויר משפיעים גם על מערכות היחסים של בני הבית, על השפע הכלכלי ועל הבריאות הפיזית. אילו כיווני אוויר עושים לנו טוב, לאיזה כיוון כדאי להפנות את הסלון ועל איזה כיוון רצוי לשים וילון?

חזיתו של בית הפונה דרומה. החלונות השקועים והחזיתו של בית הפונה דרומה. החלונות השקועים וה'מצחיות' מעליהם נועדו לשבירת קרני השמש ולמניעת סנוור וחימום יתר. פרוייקט של רימון אדריכלים (צילום: אד' נועם רימון) 

דרום - בכיוון זה נמצאת השמש במקום הכי גבוה במהלך היום. דירות הפונות לדרום מקבלות יותר אור בשעות הבוקר והצהריים ולכן נחשבות מוארות וחמות יותר. בקיץ דירות דרומיות סופגות את מלוא החום ודורשות יותר שעות מזגן ובחורף השמש עוברת נמוך, שוטפת את הבית באור ועוזרת ליצור אווירה חיובית גם בימים אפורים יחסית. זהו כיוון המועדף על רוב הישראלים שאוהבים לשלב אותו עם כיוון לצפון.

מערב - הצד המערבי של הבית מקבל קרינה מהשמש בשעות אחר הצהריים ועל כן הוא החלק החם ביותר של הבניין. אם מדובר על בית פרטי אפשר למקם את החניה, חדר הכביסה או המחסן בקצה הזה של הבית בכדי שיוכלו לשמש חיץ נגד החום. בשעות הערב, כיוון מערב מעניק בריזה נעימה מאד המגיעה מהים.

מזרח - צד זריחת השמש. אם אתם מתכרבלים שלא אוהבים לקום מוקדם בבוקר, כדאי למקם את חדר השינה בכיוון אחר. דירות הפונות לצד מזרח מקבלות את אור השמש מהבוקר עד שעות הצהריים וכמעט ואין רוחות שימתנו את החום.

צפון - כיוון צפון נחשב לפחות טוב היות והוא מספק את מספר שעות השמש הקטן ביותר מבין כולם. דירות הפונות לכיוון זה נחשבות לקרות וחשוכות ולכן אינן אהודות על הישראלים. מיעוט קרני השמש במהלך היום יכול לגרום לבעיות של טחב ועובש ובנוסף חשבונות החשמל בחורף יקרים יותר בשל הצורך בתאורה וחימום בכל שעות היום. יחד עם זאת, היתרון של כיוון צפון בא לידי ביטוי בימי הקיץ החמים שאינם מחייבים שימוש במזגן בדירה.

חזית הבית פונה לכיוון דרום החשוף לשמש ישירה. בכדי ליצור הצללה ולמנוע חדירת שמש ישירה, נעשה שימוש בחזית הבית פונה לכיוון דרום החשוף לשמש ישירה. בכדי ליצור הצללה ולמנוע חדירת שמש ישירה, נעשה שימוש ב'משרביות' לסינון האור וריכוכו. פרוייקט של רימון אדריכלים (צילום: עוזי פורת) 


מיקום חדרים
לכיוון החדר יש משמעות בהיבט האור הטבעי הנכנס אליו, סירקולציית האוויר והטמפרטורה שלו. האדריכל נועם רימון מ´רימון אדריכלים´, מומחים לבנייה ירוקה, מסביר: "במזרח ובמערב יש שמש מסנוורת שיותר קשה להתמודד עמה ויש להתקין תריסים או אמצעי החשכה אחרים. על השמש הדרומית יותר קל לשלוט בחורף, ואילו בקיץ כאשר היא גבוהה יותר, ניתן להשתמש בצמחייה גבוהה שתסתיר אותה. לחילופין אפשר להשתמש גם באמצעים כמו גגון או תריס".

"הפנג שואי היא שיטה סינית הקרובה יותר לתכנון אדריכלי מאשר לעיצוב", אומרת גליה לביא, המבצעת תכנון בתים בעזרת פנג שואי. "על פי שיטה זו לכל נכס יש מפת צ´י משלו המורכבת מ-24 כיוונים. כל שינוי ב-15 מעלות הוא כיוון אחר ולכל אחד יש את ההשפעות שלו. כיוון מסויים יכול להשפיע על הקריירה של דיירי הבית ואחר על מערכות היחסים שלהם. על מנת לעשות אבחון מקצועי יש לפענח את מפת הצ´י ולקבוע את הכיוונים בהתאם לתוצאות. פגישת ייעוץ כזו עולה בין 1800 ל-2600 ש"ח ותכנון מלא של בית פרטי עולה 8000 ₪", היא מסבירה.

רצוי לתכנן חלון גג בהתאם לפונקציונאליות: לפתוח חלון מעל האי במטבח, מעל שולחן העבודה בעליית הגג, בשירותים או במסדרון (חלון גג של חברת רצוי לתכנן חלון גג בהתאם לפונקציונאליות: לפתוח חלון מעל האי במטבח, מעל שולחן העבודה בעליית הגג, בשירותים או במסדרון (חלון גג של חברת 'עליית גג')  

לפי לביא, שיטת הפנג שואי מייחסת לכיוונים מידה אנרגטית. יש כיוונים עם אנרגיה אקטיבית (יאנג) ויש כאלו עם אנרגיה פסיבית (יין). על פי שיטה זו, חדר עם הרבה פעילות כמו הסלון או המטבח צריך לפנות לכיוון אקטיבי ואילו חדר השינה או השירותים בהם מתבצעת מעט פעילות צריכים לפנות לכיוון פסיבי.


שימוש באור טבעי
"שטיפה של אור טבעי נותנת הרגשה טובה וחיובית בבית", מסביר רימון. "אם מדובר על בית קרקע ניתן להשפיע על כמות האור הטבעי על ידי פתיחה של חלונות או ויטרינות בכיוונים נכונים על פי מיקום הבית והנתונים הטופוגרפיים של השטח. צריך לעשות זאת בשלבי התכנון בצורה נכונה, על מנת לא לקבל שמש ישירה ומסנוורת. אור השמש משמש גם כמחמם פסיבי של הבית. אם מדובר על כיוון דרום למשל, אפשר לתכנן את הבית כך שהאור הנכנס יחמם אלמנטים עם הרבה מסה שאוגרים אנרגיה בשעות היום ומשחררים אותה בצורת חום בלילה".

חלון גג שיוצא מתוך גג רעפים ואינו מחייב הכנות מוקדמות או שילוב של מהנדס, יהפוך כל איזור חשוך לסביבה מוארת ומאווררת (חלון גג של חברת חלון גג שיוצא מתוך גג רעפים ואינו מחייב הכנות מוקדמות או שילוב של מהנדס, יהפוך כל איזור חשוך לסביבה מוארת ומאווררת (חלון גג של חברת 'עליית גג') 

חלונות גג (Sky Light)
אחד הפתרונות ליצירת כניסה מירבית של אור בבתים פרטיים עם גג בטון שטוח או גג רעפים, הוא חלון הגג. זהו פתרון ירוק, אסתטי ולא יקר להעצמת התאורה בחללים אליהם לא מגיע אור טבעי. מסדרונות, חדרי שירותים, מחסן, גרם מדרגות או עליית גג כולם מרחבים פנימיים אשר לא פעם נשארים חשוכים ואפלים היות ולא מגיע אליהם אור טבעי. במקום להשתמש בגופי תאורה חשמליים, התקנה של חלון גג שיכניס אור טבעי לאותם מרחבים היא פתרון מצוין. "אם מעוניינים לשים דגש על אוורור רצוי להתקין את החלון בכיוון מערב וצפון. לעומת זאת, אם רוצים לשים דגש על תאורה מומלץ להתקין את החלון בכיוונים דרום ומערב", אומרת מיכל גלעד, מומחית לשימוש בחלונות גג מחברת ´עליית גג´. חשוב לברר לפני ההתקנה האם ישנו צורך במהנדס. עלות של חלון גג נעה בין 1000-15,000 ₪, בהתאם לאיכות המוצר והמוצרים הנלווים.

סקיילייט להחדרת אור טבעי מהגג מעל מסדרון בבית נטול חלונות. כנפי החלון ניתנים לפתיחה ולאוורור כדי להניע אוויר טבעי ולשחרר אוויר חם (צילום: אדסקיילייט להחדרת אור טבעי מהגג מעל מסדרון בבית נטול חלונות. כנפי החלון ניתנים לפתיחה ולאוורור כדי להניע אוויר טבעי ולשחרר אוויר חם (צילום: אד' נועם רימון) 

כאן תוכלו לקבל רעיונות נוספים להצללה ולשליטה בכמות האור בבית

בנייה, קנייה, שיפוץ, מכירה
כיווני האוויר של הדירה או הבית משפיעים באופן טבעי גם על מחיר הנכס. דירה צפונית תימכר ככל הנראה במחיר נמוך יותר מדירה בכיוון דרום – מערב באותה שכונה. היבט נוסף המשפיע על המחיר הוא כמות כיווני האוויר. דירה עם שלושה כיוונים תעלה יותר מכזו עם שניים, גם אם מדובר על אותו מפרט טכני. בבית קרקע יש משמעות לחסמים טופוגרפיים ולכיוון המגרש. אם הבית שלכם ממוקם נמוך וזרימת האוויר נפגעת, הוא יעלה פחות. בדומה לכך, אם הוא יהיה מוקף במחסומים טבעיים כמו גבעה או הר שיפגעו במאור הטבעי, המחיר שלו יושפע מכך לרעה.

אם נכנסתם לדירה קיימת בבניין משותף, היכולת שלכם לשלוט בכיווני האוויר היא מוגבלת. לעומת זאת, כאשר מדובר על בית קרקע האפשרויות כמעט בלתי מוגבלות, והיכולת לשפץ או לבנות איך שרוצים עשויה להשפיע משמעותית על איכות החיים שלכם בבית. יחד עם זאת, עדיין קיימות מגבלות מסויימות בהן צריך להתחשב כגון התכנון ההנדסי, היתר הבנייה ומגבלות טופוגרפיות כמו גובה השטח או מכשולים טבעיים. במידה ומדובר על בניית בית מהיסודות, מומלץ להתייעץ עם אדריכל או יועץ פנג שואי בשאלה כיצד ניתן להשתמש בכיווני האוויר בתנאים הקיימים של המגרש. חשוב לזכור כי כיוונים נכונים יחסכו לכם כסף בהוצאות החשמל, ישמרו על הסביבה בהיבטים של ניצול אנרגיה ותאורה טבעית ועשויים לעזור לכם גם בתחומי הקריירה והזוגיות.

לקבלת ייעוץ נוסף על תכנון כיווני אוויר היכנסו אל פורום פנג שואי וקבלו תשובות מקצועיות

תגובות לכתבה

חזור מעלה